Co warto zobaczyć w Krakowie?

5 min czytania

rynek główny kraków sukiennice

Kraków to jedno z najstarszych i najbardziej zabytkowych miast w Polsce. Łączy w sobie wspaniałą architekturę, bogactwo kultury i historię. Znajdziemy tu liczne muzea, galerie sztuki, zabytkowe kościoły oraz przepiękne parki. Kuchnia krakowska jest równie bogata – od tradycyjnych dań ziemniaczanych po lokalny specjał, jakim jest oscypek. Nocne życie oferuje mnóstwo barów, pubów i kawiarni. Jest to doskonałe miejsce na wakacje dla każdego – od fanów historii po miłośników sztuki i dobrego jedzenia. Przeczytaj nasz artykuł i sprawdź, co warto zobaczyć w Krakowie!

1. Wawel

Katedra Królewska w Krakowie służy jako miejsce wspomnienia i przypomnienia dla całej Polski. Od XI wieku, kiedy pierwotny kościół został założony przez króla Bolesława I Chrobrego, to miejsce uczestniczyło w licznych ceremoniach koronacji, pogrzebach i pochówkach monarchów oraz ważnych osób.

Po pożarze w 1305 roku tylko krypta została zachowana, a jej fundamenty były podstawą nowej budowli – trzeciego kościoła w tym miejscu – romańskiej, konsekrowanej 1364 roku. Obecnie można tam podziwiać Święty Krzyż, Kaplicę Zygmunta, Dzwon Zygmunta, Kryptę Św. Leonarda oraz Krypty Królewskie. Wszystkie te miejsca prezentują bogatą historię Polski i są ogromną powagą dla wszystkich obywateli.

2. Kościół Mariacki

Kościół Mariacki z widokiem na Rynek Główny, przyciąga uwagę swoją efektowną ceglaną architekturą i charakterystycznymi wieżami o różnych wysokościach. Pierwszy kościół został tu postawiony w 1220 roku, jednak po najeździe tatarskim trzeba było go odbudować.

Prace nad budową bazyliki trwały kilka lat i ukończono je dopiero w 1350 roku, co czyni Kościół Mariacki doskonałym przykładem gotyckiej architektury Krakowa. Obecnie jest on jednym z najbardziej charakterystycznych symboli miasta i jednocześnie miejscem kultu religijnego.

3. Kopalnia soli w Wieliczce

Kopalnia Soli w Wieliczce oferuje niezwykłe widoki, które zachwycają wszystkich odwiedzających Kraków. Położona około 14 km na południowy wschód od stolicy Małopolski Wieliczka znana jest głównie ze swojej olbrzymiej kopalni soli, która udostępnia turystom do obejrzenia jej zapierające dech w piersiach piękno.

Głębokie korytarze rozciągają się przez dziesiątki kilometrów, a podziemia są wykute ręcznie z bloków solnych. Kopalnia ta pełna jest niesamowitych ozdobnych elementów, w tym pałaców, kaplic i fontann oraz bogato zdobionych ścian i sklepień.

4. Ołtarz Wita Stwosza w Krakowie

Jednym z najważniejszych elementów dekoracji Kościoła Mariackiego jest monumentalny ołtarz drewniany, wykonany przez Wita Stwosza w latach 1477-1489. Wykonany z lipowego drewna, stanowi on imponujące dzieło sztuki, widoczne już z daleka. Jego detale stanowią finezyjne połączenie rzeźby i malarstwa, co czyni go naprawdę wyjątkowym. Ołtarz ten jest jednym z najbardziej znaczących przykładów renesansowej sztuki polskiej.

5. Smocza Jama

Jaskinia wapienna położona pod Wawelem jest jedną z najbardziej znanych atrakcji Krakowa. Przez wieki trwała legenda o Smoku Wawelskim, który miał być uwięziony w tym ciemnym i tajemniczym miejscu. Według podań ludowych, okrutny potwór regularnie pożerał ludzi i palił miasto, kiedy mieszkańcy Krakowa nie dostarczali mu wymaganej liczby bydła. Aby upamiętnić tę legendarną postać przy wejściu została umieszczona rzeźba Smoka Wawelskiego autorstwa Bronisława Chromego.

Jaskinia ma długość 270 metrów, ale do zwiedzenia są tylko 81 metry trasy. Niedaleko od wejścia znajduje się też skansen, gdzie można obejrzeć rzeźbione figury smoka oraz inne postacie powiązane z legendą.

6. Podziemia Krakowskiego Rynku

Przeprowadzone w latach 2005-2010 wykopaliska archeologiczne poskutkowały stworzeniem wystawy, aby prezentować znaleziska. Zaledwie kilka metrów poniżej Krakowskiego Rynku odkryto blisko 11 000 eksponatów. Odkrycia te łączy się z handlem solą, miedzią i ołowiem oraz starożytnym życiem codziennym Krakowa.

Badania te pozwalają nam przyjrzeć się bliżej, jak ludzie w dawnych czasach zarabiali na swoje utrzymanie i jak społeczność przyczyniła się do rozwoju miasta jako całości. W ten sposób wiemy więcej na temat historii Krakowa oraz wartości, które są cenione przez obecnych mieszkańców.

7. Piwne spa

Beernarium Piwne Spa to jedyna w swoim rodzaju atrakcja zlokalizowana w zabytkowej kamienicy w centrum Krakowa. Tam możesz poczuć relaks i odpoczynek, a także spróbować najlepszych rodzimych piwnych specjałów. Wyjątkowym doświadczeniem jest skorzystanie z unikalnych terapii piwnych, winnych i mlecznych, które po połączone z aromatyczną słomą i luksusowymi trunkami tworzą niezwykle przyjemne i relaksujące spa.

Zabieg ten ma wiele korzyści dla ciała: redukuje stres i odżywia skórę, dodaje energii oraz nawilża. Przeziębienia również są skutecznie leczone przez tego typu terapię piwną. Atrakcja ta jest dostosowana do indywidualnego użytkownika, jak również dla par lub grup osób.

8. Sukiennice

Sukiennice to hala targowa w Krakowie i jeden z najstarszych budynków w mieście. Został wybudowany w XIII wieku i sukcesywnie rozbudowywany przez kolejne stulecia. Obecnie zajmuje honorowe miejsce na Rynku Głównym, co czyni go jedną z najbardziej charakterystycznych atrakcji turystycznych miasta.

Na pierwszym piętrze mieszczą się sale Muzeum Narodowego, które oferują bogaty program edukacyjny dotyczący historii Krakowa i całej Polski. Ponadto pomieszczenia te są platformą dla organizacji grupowych, a także ważnymi ośrodkami kulturowymi oraz społeczno-ekonomicznymi.

9. Ogród Zoologiczny w Krakowie

Park zoologiczny położony w lesie oferuje zarówno przyjemne spacerowanie, jak i możliwość bliskiego obserwowania zwierząt. Znajdują się tu ciekawe wybiegi dla małp, a także duża liczba gatunków zwierząt, od żyraf po słonie. Dzięki temu, że stanowi on atrakcję dla osób w każdym wieku, aby oglądać je wszystkie należy poświęcić ok. 3 godzin. Potencjał tego miejsca jest ogromny – czyni je to idealnym celem na krótkie eskapady rodzinne lub weekendowe wypady. W parku zwiedzający mają szeroką gamę możliwości obserwowania, karmienia i dotykania zwierzaków.

10. Dom Jana Matejki

Miejsce, jakim jest Muzeum Jana Matejki w Krakowie, stanowi prawdziwą skarbnicę dla miłośników sztuki. To tu można prześledzić życie i twórczość jednego z najwybitniejszych polskich malarzy. Wnętrza budynku zachowały się do dziś, oferując odwiedzającym wgląd w epokowe meble, obrazy autorstwa artysty oraz to, jak funkcjonowało jego studio malarskie.

Nielicznym udostępnione są rysunki, szkice i akwarele, które były inspiracją do tworzenia dzieł. Muzeum matejkowskie to idealne miejsce na spacer z historią malarstwa polskiego w tle i przybliżenie sobie postaci artystycznego geniusza.

11. Auschwitz Birkenau

Dla wielu osób odwiedzających Kraków, wizyta na terenie byłego nazistowskiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu stanowi ważny element. Sam obóz, znany również jako Auschwitz II, został utworzony przez Niemców w 1940 roku i był jednym z największych tego typu obozów w Europie. Przez okres II Wojny Światowej przeszło przez niego około 1,1 miliona ludzi – głównie Żydzi, Romowie i Sinti, spośród których około 960 000 zostało zamordowanych.

Obecnie Muzeum Auschwitz-Birkenau poświęcone jest pamięci ofiar i gromadzi szeroką gamę materiałów historycznych oraz archiwalnych dokumentacji dotyczącej mordu dokonanego przez III Rzeszę. Jest to istotne miejsce dla całej ludzkości, aby uczcić ofiary oraz umożliwić całemu światu lepsze poznanie okropności Holocaustu.

12. Kości Smoka Wawelskiego

Katedra Wawelska jest miejscem szczególnym, gdzie można zobaczyć szczątki wielu polskich królów. Ale prawdziwa atrakcja turystyczna to masa kości, które według legendy należały do smoka, który od wieków straszy ludzi zamieszkujących tereny okalające Kraków.

Legenda ta ma swoje źródło już w starożytności i do dnia dzisiejszego przekazywana jest z pokolenia na pokolenie. Te kości są dla Polaków dużym symbolem, a ich widok przywołuje wspomnienia o dawnych bohaterskich czynach naszych przodków.

13. Wieża ratuszowa

Wieża gotycka z XV wieku to unikalna budowla usytuowana przy Rynku Głównym w Krakowie. Przypomina swoim kształtem wysoki, smukły słup, a jej najwyższy punkt sięga aż 70 metrów. Została zbudowana jako jeden ze strategicznych budynków miejskich i pełniła rolę siedziby władców oraz sądów. Obecnie jest popularną atrakcją turystyczną i miejscem spotkań mieszkańców miasta, gdzie można podziwiać imponujące detale architektoniczne i odczuć charakterystyczny klimat Wieży.

14. Kopiec Kościuszki

Pomnik kopca, wzniesiony przez człowieka, stanowi pamiątkę dawnego imperium Polski. Wykonany z ziemi tego regionu, cieszy oczy jako symbol narodowej dumy Polaków i ich historii. Nie tylko jest ona bogata we wspomnienia, ale również odzwierciedla starożytną sztukę tworzenia kopców i świadectwo przeszłych czasów oraz naturę ludzkiej twórczości. Ten monumentalny pomnik może służyć jako przypominajka o pięknie naszej kultury.

15. Park Planty

Park otaczający centrum miasta naprawdę imponuje swoim pięknem. Jego zielone trawniki, wykwintne kwiaty i fontanny są oczarowujące. Spacery po tym parku dostarczają wspaniałej przyjemności, a rowerzyści mogą poczuć się bezpiecznie, ponieważ jest tam czysto i spokojnie.

Park stanowi idealną okazję do wymiany myśli i ucieczki od codzienności, daje też nam unikalne możliwości podziwiania piękna natury. Dzięki temu mieszkańcy centrum miasta mogą czuć się bardziej zrelaksowani i usatysfakcjonowani otoczeniem.