Muzea kraków – przegląd najciekawszych

4 min czytania

turystka z aparatem w krakowie szuka muzeum

Kraków to najstarsze i jedno z najbardziej malowniczych miast południowej Polski. Centrum Starego Miasta dumnie prezentuje swoją staromiejską architekturę, w której skład wchodzą liczne zabytkowe budynki, restauracje i kawiarnie. Najsłynniejszym miejscem jest jednak Ratusz na Rynku Głównym, gdzie każdego roku odbywają się przeróżne festiwale i wydarzenia. Kraków ma również bogaty wachlarz muzeów, w tym słynne Muzeum Narodowe oraz Muzeum Sztuki Współczesnej. Przeczytaj artykuł i sprawdź, jakie są najciekawsze muzea w Krakowie!

1. Dom Jana Matejki

Jan Matejko to uznany przedstawiciel polskiego malarstwa, którego dzieła są doceniane na całym świecie. W Krakowie znajduje się Dom Jana Matejki, który jest częścią Muzeum Narodowego. Muzeum powstało dzień po pogrzebie artysty, w 1895 roku, w zabytkowej kamienicy, w której się urodził.

Odwiedzający mogą obejrzeć pierwotne wyposażenie z domu rodzinnego Matejki, jego liczne publikacje, listy i dokumenty oraz fotografie wszystkich dzieł artysty, umieszczonych m.in. wewnątrz najważniejszych budynków sakralnych Europy.

2. Muzeum Książąt Czartoryskich

Muzeum Książąt Czartoryskich to jedna z najstarszych średniowiecznych kolekcji muzealnych w Krakowie, otwarta 1878 roku. Jego historia sięga XIX wieku, kiedy to pierwsza kolekcja (obecnie eksponowana w Krakowie) została przedstawiona przez Izabelę Czartoryską w muzeum na Puławach.

Muzeum składa się z trzech budynków: Pałacu Czartoryskich, Klasztoru oraz dawnego Arsenału Krakowskiego. Najbardziej znane dzieła sztuki można podziwiać pod jego dachem, m.in.: “Dama z gronostajem” Leonarda da Vinci i “Krajobraz z miłosiernym samarytaninem” Rembrandta. Oprócz tego w muzeum można znaleźć szeroki wachlarz dzieł sztuki i użytkowej pochodzenia średniowiecznego oraz ekspozycję militarnych artefaktów starannie selekcjonowanych i udostępnionych do oglądania publiczności.

3. Muzeum Geologiczne

Muzeum Geologiczne w Krakowie jest jednym z najbardziej interesujących miejsc na mapie małopolskich atrakcji. Jego bogate zbiory składają się zarówno z dzieł sztuki, jak i eksponatów z zakresu m.in. paleontologii, geologii i mineralogii. Największą atrakcją muzeum jest kolekcja meteorytów, która liczy ponad 330 eksponatów oraz “szczotka krystaliczna” wykonana ze szlachetnego halitu pozyskanego w Wieliczce na początku XX wieku. Wystawy stałe prezentują również bogatą historię regionu obejmując powstawanie i ewolucję poszczególnych okolic Krakowa oraz całego Małopolski.

4. Muzeum Armii Krajowej

Krakowskie Muzeum Armii Krajowej oferuje wyjątkową wizytę w czasach II wojny światowej. Jest to jedyne tego typu muzeum w całej Polsce, którego funkcją jest przybliżanie sylwetki Polskiego Państwa Podziemnego – ruchu oporu, który powstał zaraz po agresji niemieckiej na Polskę.

Wystawy muzeum łączą elementy klasyczne takie jak oryginalna broń i amunicja, dokumentacja fotograficzna i odznaczenia z multimedialnymi interaktywnymi eksponatami, aby zaspokoić potrzeby gości w każdym wieku. Do najbardziej popularnych atrakcji muzeum należy obejrzenie wewnętrznego układu rakiety V-2 (która była pierwotnie rozpracowana przez Armię Krajową) oraz rekonstrukcji czołgów z tamtego okresu. Krakowskie Muzeum Armii Krajowej stanowi niesamowitą okazję do poznania historii Polski podczas II wojny światowej i ma szansę stać się miejscem obowiązkowego odwiedzenia dla każdego miłośnika historii.

5. Zamek Królewski na Wawelu

Zamek Królewski na Wawelu, zwany potocznie po prostu „Wawelem”, jest jednym z najbardziej charakterystycznych obiektów w Krakowie, a jego muzeum jest jednym z największych w tej okolicy. Znajduje się tu ponad 70 sal wystawowych o łącznej powierzchni ponad 7000 metrów kwadratowych.

Przechadzając się po Salach Królewskich można podziwiać piękne i oryginalnie urządzone apartamenty i komnaty królewskie. Muzeum przedstawia także dzieła sztuki polskiej i europejskiej oraz unikalną kolekcję sztuki wschodniej. Cennym skarbcem Zamku są pięć sal wystawowych, będących członkiem Skarbu Koronnego.

6. Muzeum Fabryka Wódki

Muzeum Fabryka Wódki to wyjątkowe doświadczenie, które pozwala zanurzyć się w tajemnice świata alkoholi. Pozwala odkrywać zarówno ich historię, jak i technologię produkcji oraz kulturę spożycia trunku na przestrzeni wieków.

Znajduje się tam zabytkowy budynek, będący dawnym obiektem Wytwórni Wódek nr 11, któremu zawdzięczamy ponad 1100 m2 powierzchni do zwiedzania. Zwiedzanie może odbywać się indywidualnie lub pod opieką przewodnika. Podczas eksploracji Muzeum odwiedza się strefę edukacyjną ze specjalnym kinem na temat wódki, a także sektory dotyczące procesu jej produkcji i istoty dla tego miejsca historycznego Zakładu Polmos Fabryczna 13.

Co więcej, jest to jedyne muzeum na świecie posiadające autentyczny ciąg technologiczny urządzeń gorzelniczych służących do produkcji spirytusu. Możliwość degustacji różnorodnych trunków i koktajli umożliwia pogłębienie wrażeń z całego zwiedzania.

7. Muzeum Lotnictwa Polskiego

Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie zostało umiejscowione na obszarze dawnego lotniska Rakowice-Czyżyny. Na szerokim terenie tego muzeum znajduje się ponad 200 obiektów zabytkowych, w tym samoloty pasażerskie, szybowce i śmigłowce.

Dla odwiedzających jest to szczególna okazja do poznania czterech systemów rakietowych radzieckich. Dodatkową atrakcją dla miłośników lotnictwa jest największa na świecie kolekcja silników lotniczych, obejmująca zarówno pionierskie maszyny, jak i bardziej nowoczesne. Najstarsze obiekty mają ponad 100 lat – w Małym Hangarze można podziwiać pojazdy powietrzne sprzed 1909 roku aż do 1920 roku.

8. Collegium Maius – Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego

Odwiedziny Collegium Maius – najstarszej części Uniwersytetu Jagiellońskiego, gdzie znajduje się uniwersytecka ekspozycja muzealna – będą wspaniałym przeżyciem dla miłośników historii i nauki. W muzeum zobaczyć można liczne zabytkowe narzędzia astronomiczne, takie jak te używane przez Mikołaja Kopernika, a także słynny Globus Jagielloński – jeden z najszlachetniejszych globusów na świecie.

Odwiedzający mogą zobaczyć także pokoje profesorskie, Salę Fizyki i Salę Chemii oraz Galerię Rzeźby Średniowiecznej. Muzeum Farmacji Uniwersytetu Jagiellońskiego mieszczące się w zabytkowej kamienicy przy ulicy Floriańskiej również wywiera ogromne wrażenie na gościach. Odkryć tu można dawne narzędzia służące do produkcji lekarstw, sekretarzyki oraz sale sprzedażowe. Zwiedzić warto cały obiekt – piwnice i strych – bowiem te zacienione i chłodne pomieszczenia wykorzystywane były dawniej do suszenia roślin oraz składowania substancji farmaceutycznych.

9. Manggha – Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej

Kraków oferuje wiele atrakcji turystycznych, a jedną z nich jest Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej “Manggha”. Jest to placówka, w której można poznać bliżej historię i kulturę Kraju Kwitnącej Wiśni. W obiekcie często organizowane są wystawy czasowe, gdzie prezentowane są oryginalne dzieła sztuki, przedmioty użytkowe popularne w Japonii oraz liczne fotografie i malarstwo pochodzące z Azji.

Ponadto muzeum organizuje spotkania ze specjalistami od kultury japońskiej, a także z rodowitymi mieszkańcami tego kraju, którzy opowiadają o swojej tradycyjnej kuchni i sztuce oraz dziełach historii. Dodatkowo w muzeum czekają na dzieci równie interesujące zajęcia edukacyjne – warsztaty kaligrafii, gotowania czy spotkania podróżnicze.

10. Muzeum Iluzji

Muzeum Iluzji w Krakowie to fantastyczna atrakcja dla rodzin z dziećmi. Na dwóch poziomach można odkryć wiele interesujących maszyn, które umożliwiają poznanie praw fizyki. Ekspozycja starożytnych iluzji optycznych przedstawia kopie i rekonstrukcje dawnych “magicznych” obrazów. Goście mogą cieszyć się również nowoczesnymi efektami świetlnymi i specjalnie dostosowanym, zaciemnionym otoczeniem, aby doświadczyć wielu fascynujących zjawisk fizycznych. Muzeum przyciąga turystów spragnionych nauki oraz tych, którzy pragną chłonąć magię iluzji optycznej.

11. Muzeum Narodowe

Krakowskie Muzeum Narodowe to jedno z największych i najstarszych muzeów w Polsce. Główna siedziba mieści się w ogromnym gmachu przy alei 3 Maja i oferuje trzy wystawy tematyczne: patriotyczno-militarną ekspozycję “Broń i Barwa w Polsce”, Galerię Rzemiosła Artystycznego oraz Galerię Sztuki Polskiej XX Wieku.

Na pierwszej z wystaw można podziwiać unikalne zabytkowe uzbrojenie, pochodzące z okresu od samego średniowiecza (w tym hełm rycerski sprzed XI wieku), a także przedmioty należące do ważnych postaci historycznych takich jak Tadeusz Kościuszko, Józef Poniatowski czy Józef Piłsudski.

W Galerii Rzemiosła Artystycznego prezentowane są przedmioty codziennego użytkowania sprzed kilkuset lat oraz średniowieczne elementy jubilerskie i sakralne.

Ostatnia natomiast – Galeria Sztuki Polskiej XX Wieku – skupia się na dziełach artystów takich jak Olga Boznańska, Stanisław Ignacy Witkiewicz i Stanisław Wyspiański – dziełach, które urzekają każdego miłośnika sztuki.