Co zobaczyć na Kazimierzu w Krakowie?

6 min czytania

kazimierz w krakowie

Kraków Kazimierz został założony przez samego króla Kazimierza Wielkiego w XIV wieku i jego istnienie od tamtej pory miało ogromny wpływ na historię Polski. Przez wiele stuleci był to ważny ośrodek polityczny, kulturalny i gospodarczy. W XX wieku miasto stopniowo traciło swój blask, ale od końca lat 90-tych ubiegłego stulecia rozpoczął się okres gwałtownego rozwoju. Obecnie Kraków Kazimierz jest pełen zabytkowych atrakcji turystycznych, restauracji i sklepów oraz siedzenia dla artystów i twórców, co sprawia, że coraz więcej ludzi docenia jego piękno. Sprawdź, co warto zobaczyć na Kazimierzu!

Krótka historia Kazimierza w Krakowie

Kazimierz Wielki zdecydował się na budowę nowego miasta w miejscu, gdzie kiedyś istniała wyspa oddzielona od Krakowa rzeką Wisłą. Miasto otoczono murami obronnymi chroniącymi stolicę oraz basztami i bramami, których niestety już nie ma. Średniowieczny Kazimierz i Kraków tworzyły piękny duet zapierający dech w piersiach.

Warto też pamiętać, że Kazimierz jest ważnym miejscem w historii Żydowskiej. Przesiedleni tam Żydzi szybko uczynili z tego miejsca ważny ośrodek kultury na skalę polską oraz europejską, przez co powstało wiele wybitnych dzieł literackich, a także ludzie mający duży wpływ na politykę i naukowe odkrycia. XIX wiek przyniósł nowe zmiany. Dziś jest to nowoczesna dzielnica Krakowa pełna atrakcji turystycznych i bogatej historii.

Podczas II Wojny Światowej Kraków przeszedł okupację niemiecką, a także przesiedlenia ludności żydowskiej do getta w Podgórzu. Społeczność żydowska stanowiła 1/3 mieszkańców miasta, jednak wiele z nich zostało wymordowanych. Z tego powodu Kazimierz po wojnie opustoszał i zyskał reputację dzielnicy, która nie nadawała się do zamieszkania. Na szczęście po latach postrzeganie Kazimierza uległo zmianie – przyciąga on obecnie artystów, mieszkańców oraz turystów. Liczbę odwiedzin Kazimierza można porównać do liczby odwiedzin Starego Miasta, a ilość restauracji, kawiarni i klubów stale rośnie. Uliczki Kazimierza wypełnione są pięknem i urokiem staromodnej atmosfery, staje się on coraz bardziej popularnym miejscem spacerów i atrakcyjnym celem podróży.

Co zobaczyć na Kazimierzu?

Krakowski Kazimierz to dzielnica pełna historii i tętniąca życiem. To tutaj znajdziemy nie tylko zabytki pochodzące ze świata kultury Żydowskiej, ale też urokliwe kościoły, przytulne uliczki i wyjątkowe miejsca. Wybierając się na wycieczkę po Kazimierzu można odwiedzić m.in. najstarszy synagogi w Polsce – Izaaka, Skałkę Twardowskiego czy Bramę Floriańską. Poza ciekawostkami historycznymi warto zatrzymać się również w lokalnych kawiarniach czy restauracjach, by delektować się wspaniałymi smakami i doskonałymi trunkami. Krakowski Kazimierz to miejsce, do którego warto wracać!

Kościół Na Skałce (Bazylika św. Michała Archanioła i św. Stanisława Biskupa i Męczennika)

Kościół Skałka w Krakowie jest jednym z najważniejszych kościołów w całej Polsce. Według legend, tutaj kiedyś stała pogańska świątynia, która później została przebudowana na chrześcijańską. To w tej świątyni odprawiano msze, a także tu miał miejsce ostatni moment życia patrona Polski, Świętego Stanisława. Pod sklepieniami znajduje się Krypta Zasłużonych, gdzie odwiedzający mogli zobaczyć sarkofagi Jana Długosza, Stanisława Wyspiańskiego, Karola Szymanowskiego i Czesława Miłosza. Kościół ten należy do Zakonu Paulinów i jest uważany za ważne miejsce religijne i historyczne Krakowa oraz całego kraju.

Ulica Mostowa

Kładka Ojca Bernatka, zbudowana nad Wisłą w celu połączenia Podgórza z Krakowem, zaoferowała mieszkańcom i turystom nowe możliwości. Na ulicy Mostowej powstało bowiem wiele restauracji i kawiarni, które pozwalają odpocząć i delektować się panoramą Krakowa.

Kamienice przy ulicy Mostowej pochodzą jeszcze z XIX wieku. Nazwa jej powstała natomiast dzięki istniejącemu tam dawniej moście do Podgórza, który rozebrano w 1925 roku. Plac Wolnica mieści się na końcu Mostowej i ma swoje źródło we „Forum liberum” – prawie wolnego handlu mięsem poza targowiskami. Przechadzka po tej ulicy to świetna przygoda!

Ratusz kazimierski – Muzeum Etnograficzne (Plac Wolnica)

Zabytkowy ratusz, który obecnie pełni funkcję Muzeum Etnograficznego, stoi niedaleko placu Wolnica w Kazimierzu. Jego budowa została rozpoczęta w 1414 roku i przez lata był wielokrotnie przebudowywany. W obecnych czasach jedynie stare mury i historyczne obrazy pozostały z pierwotnego kształtu tego budynku.

Plac Wolnica dawniej służył jako główny rynek miasta. Na jego terenie można było spotkać liczne stragany, wagę oraz postrzygalnię. Jednak od lat 30-tych XX wieku charakter tego miejsca uległ zmianom i dziś jest tam pusto, choć czasem odbywają się tam różnorodne wydarzenia kulturalne. Obecnie Muzeum Etnograficzne stanowi atrakcyjny punkt na mapie Kazimierza, a jego starodawne mury są świadectwem burzliwej historii tego miasta.

Kościół Bożego Ciała

Król Kazimierz Wielki jest autorem i fundatorem głównego, parafialnego kościoła Kazimierza. Wzniesiony został w stylu romańskim, gotyckim i barokowym, a imponujące kolumny w nawie głównej, bogato zdobione kaplice boczne oraz XVII-wieczny ołtarz tworzą swoistą całość. Znajdujący się obok budynku klasztor kanoników dopełnia piękno tej wyjątkowej świątyni.

Ulica św. Wawrzyńca

Ulica ta będzie interesująca dla wszystkich miłośników techniki. W XIX wieku obszar ten był jednym z najbardziej zindustrializowanych części Krakowa, a pod koniec tego stulecia pojawiła się imponująca zajezdnia tramwajowa, gazownia oraz elektrownia. Obecnie można je odnaleźć na szlaku techniki Krakowskiego Szlaku Techniki, gdzie w halach zajezdni mieści się Muzeum Inżynierii Miejskiej – miejsce do odkrywania unikatowej historii Krakowa i doskonała atrakcja dla osób w każdym wieku.

Ulica Józefa

Ulica Józefa jest niezwykle ceniona przez mieszkańców i turystów miasta. Pełna kawiarni, galerii sztuki, sklepików i antykwariatów, zachęca do odwiedzin. Czerpiąc ze swojej malowniczej architektury, daje możliwość poczucia się w niej jak w innym świecie – to „sto procent Krakowa”. Idąc dalej ulicą Meiselsa dochodzi się do restauracji Mleczarnia. W jej menu można znaleźć unikalne połączenia regionalnych smaków. To doskonałe miejsce na spotkanie z przyjaciółmi lub rodziną oraz by cieszyć się autentyczną atmosferą Krakowa.

Plac Nowy

To centrum życia nocnego Kazimierza jest otoczone wieloma klubami, restauracjami i kawiarniami, więc atmosfera tuż po zmroku jest niepowtarzalna. W samym centrum znajduje się „okrąglak” – wielki budynek, w którym z okienek podawane są przepyszne zapiekanki, a ich popularność jest tak duża, że trudno je tu dostać po godzinie 20.

W ciągu dnia na placu Nowym można spotkać sprzedawców warzyw i owoców lub sobotni pchli targ oraz odpocząć w jednej z licznych knajpek. Dla turystów wartym polecenia jest również Hala Targowa, gdzie czeka na nich mnóstwo interesujących ofert handlowych.

Synagoga Tempel

Ulicą Miodową dochodzimy do Starowiślnej, gdzie znajduje się Tempel – synagoga reformowanego judaizmu. Przedstawia ona architekturę i wystrój podobny do tych spotykanych w świątyniach chrześcijańskich. Jest to jeden z niewielu miejsc w Krakowie, gdzie odbywają się regularne nabożeństwa oraz koncerty i inne wydarzenia artystyczne. Obok tego ważnego dla Żydów miejsca stoi Centrum Społeczności Żydowskiej. W ostatnim czasie ulica Miodowa zyskała na popularności dzięki licznym knajpkom i restauracjom polecanym przez turystów.

Synagoga Kupa

Krakowska Gmina Żydowska jest szczególnie dumna z swojej głównej Synagogi, która była budowana w XVII wieku i sfinansowana dzięki datkom tzw. puszek ofiarnych – kupat tzedakah. Choć z zewnątrz może nie wzbudzać dużego wrażenia, Synagoga posiada przepiękne wnętrze, pokryte malowidłami z początku XX wieku. Co ciekawe, pod aktualnym polichromem można odkryć cztery inne warstwy malarstwa, pochodzące sprzed stulecia! Sama Synagoga jest najlepszym miejscem do poznania bogatej historii i tradycji Krakowskiej Gminy Żydowskiej.

Ulica Szeroka

Miasto Kazimierz powstało na miejscu wsi Bawół, której głównym placem była ulica Szeroka. Od XV wieku miasto stało się centrum żydowskiego osiedla. Dziś można tu znaleźć najwięcej zabytków oraz śladów po dawnej kulturze i obyczajach, które jeszcze do dziś są czczone i żywo pielęgnowane. Na terenie miasta można odnaleźć najpiękniejsze synagogi, muzea, biblioteki, czy też restauracje serwujące tradycyjne potrawy. W ostatnich latach przybywa w Kazimierzu coraz więcej turystów.

Synagoga Remu (Remuh, Remah) oraz cmentarz Remu

Synagoga Remu i cmentarz (kirkut) przy niej to unikatowa kombinacja zabytkowych obiektów sakralnych wybudowanych w XVI wieku. Jest ono nazwane na cześć rabina Mosze ben Israel Isserles, który był znakomitym uczonym. W synagodze odbywają się regularne nabożeństwa żydowskie i jest ona odwiedzana przez pielgrzymów z całego świata, zwłaszcza w rocznicę śmierci rabina Remu.

Budynek ma charakter renesansowy a wewnątrz można podziwiać tablice upamiętniające mieszkańców Kazimierza. Kirkut Remu to jeden z najstarszych cmentarzy typowo żydowskich w Europie, który powstał w 1535 roku. Tu pochowani są wybitni mieszkańcy Krakowa, chociaż częściowo uległ on dewastacji przez Niemców podczas II Wojny Światowej. Obecnie można oglądać odnowione macewy oraz piękne nagrobki. Należy pamiętać, że podczas zwiedzania tego miejsca, ze szacunku do zmarłych i ich rodzin, przy grobach Żydowskich powinniśmy składać kamienie, a nie kwiaty.

Wielka Mykwa

W miejscu, gdzie wcześniej stała mykwa przy ulicy Szerokiej 6 teraz znajduje się restauracja Klezmer-Hois oraz wydawnictwo Austeria. Mykwa ta służyła jako miejsce rytuałów religijnych i składała się z piwnic, w których znajdował się basen napełniany bezpośrednio wodą ze źródła. Obecnie można odwiedzić to miejsce i zobaczyć pozostałości po dawnym budynku.

Synagoga Poppera

Synagoga zwana Popper Schul, sfinansowana przez finansistę Wolfa Poppera w XVII wieku, była jedną z najważniejszych świątyń Kazimierza. Niestety jej wspaniały splendor uległ zniszczeniu podczas II Wojny Światowej. Obecnie miejsce to pełni funkcję Domu Kultury i można tam wejść na podwóreczko, aby obejrzeć resztki niegdysiejszej magii.

Synagoga Stara

Synagoga Stara leży u szczytu ulicy Szerokiej w Krakowie i ma status najstarszej żydowskiej bożnicy w Polsce, a jej początki sięgają aż 1407 roku. Jest to typowa, ortodoksyjna budowla dwunawowa, która przez wieki służyła jako główny ośrodek religijny i kulturalny lokalnego zgromadzenia Żydów.

Przed 1939 rokiem synagoga była reprezentacyjnym miejscem, odnowiono jednak je po II wojnie światowej, aby przekształcić ją w część Muzeum Historycznego Krakowa. Pomimo tego zmiany wewnątrz budynku są niewielkie, ponieważ podczas okupacji Niemcy dokonali całkowitego zniszczenia synagogi oraz skradli bezcenne akcesoria liturgiczne. Za Starą synagogą można również podziwiać pozostałości murów obronnych Kazimierza oraz malownicze uliczki.

Cmentarz Nowy

Cmentarz żydowski został otwarty w 1800 roku, po zamknięciu starego cmentarza. Przez lata stawał się niestety zaniedbany. Wiemy, że podczas wojny używano pomników i grobów jako materiału budowlanego, a także to, że często rodziny ofiar już dawno nie istnieją. To sprawia, że stan tych miejsc kultu jest bardzo słaby. Warto pamiętać, że jest to inna kultura, niż ta nasza – z innymi zwyczajami i tradycjami.